ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Kanada / Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi

Öğrenciler İçin Eğitim Vizesi

Öğrenim İzni (Öğrenci Vizesi )  - Evrak Listesi

Bu evrak listesi online ya da Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla yapabileceğiniz başvurunuzu hazırlamanız esnasında size yardımcı olacak bilgileri içermektedir.

Başvuru formu ve istenilen evrakların tamamının birlikte ve aynı zamanda teslim edilmesine dikkat ediniz.

Doğruluğundan emin olduğunuz bir elektronik posta adresi temin etmeniz, başvuru sürecinde gecikmeler olmasını engelleyecektir.

Vize başvurunuz; sunduğunuz belgelerdeki bilgiler doğrultusunda değerlendirilmektedir. Ancak, başvurunuzun ek belgeler eşliğinde eksiksiz olarak sunulması vizenizin onaylanacağını garanti etmez.

Sunduğunuz belgelerdeki bilgiler aşağıdaki hususları net olarak göstermelidir:

 • Kanada’ya yapacağınız ziyaretin sebebini.
 • Ziyaretiniz süresince masraflarınızı karşılayabilecek finansal yeterliliğinizin olduğunu.
 • Size verilmesi öngörülen vizenin süre bitiminde ülkenize geri dönmenizi gerektirecek bağlarınızın olduğuna dair kanıt.

İngilizce ya da Fransızca olmayan belgelerin yeminli tercüman tarafından onaylı ve tercümeli  suretlerinin sunulması zorunludur .

Not: Yalan beyanda bulunulması veya sahte evrak sunulması durumunda başvuru otomatik olarak reddedilecektir. Bu durum sonucunda kanuni işlem başlatılma olasılığı da bulunmaktadır.

Başvurunuzla birlikte sunulması önerilen belgeler

 • Kanada’daki Belirlenmiş Öğrenim Kurumundan aldığınız Kabul Mektubu (Üniversite, Kolej, Okul vb.); kabul edildiğiniz programın adını, başlangıç tarihini, programın süresini ve kayıt için belirtilen son tarihi açık bir şekilde belirtmelidir.
 • Varsa, burs kazandığınıza dair mektup ya da diğer finansal destekler. 
 • Akademik geçmişinize dair belge (transkript, diploma), Lisans, Yüksek Lisans, Doktora dereceleri ve varsa önceden katılmış olduğunuz eğitim programlarına dair belgeler. 
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce (IELT veya TOEFL) ya da Fransızca (DELF veya TEF) dil sınavı belgesi.
 • Kanada’da eğitim göreceğiniz süre zarfındaki konaklama bilgileri. 
 • Bir sayfada, hedeflerinizi ve öğrenim planınızın geçmiş, şimdiki ve gelecekteki kariyerinizle nasıl örtüştüğünü açıklayınız. 

Québec Eyaleti Kabul Belgesi (CAQ): Eğer Québec Eyaleti’nde öğrenim görmeyi planlıyorsanız, Quebec Eyaleti Kabul Belgesi (CAQ)’ni eyaletteki yetkili makamlardan temin etmek zorundasınız.      

Tüm masraflarınızın karşılanacağına dair sunulması önerilen belgeler:

 • Son 6 aylık banka dökümü veya banka hesap cüzdan(lar) ınız.
 • Varlıklarınız ve/veya diğer gelirlerinizi gösteren belgeler (tapu, araç ruhsatı veya kira geliri)
 • Masraflarınız farklı bir kişi ya da kurum tarafindan karşılanacak ise; bu şahıs ya da kurum ile olan bağınızı anlatan detaylı bir dilekçe (şahıs ya da kurum tarafından yazılmış olmalı) ve sizin Kanada’daki öğreniminiz süresince bu kişi ya da kurumun sizin masraflarınızı karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayan belgeler (İşe alım belgesi, banka hesap dökümü, tapu vs)
 • Şayet sizi davet eden kişi tarafından karşılanacak ise; işe alım belgesi, banka hesap dökümü, ve Kanada Gelirler Müdürlüğü’nden  en son verilen   Notice of Assessment belgesi, T4 belgesi
 • Kanada’daki yasal statüsünü gösterir belge (vatandaşlık, daimi oturum sahibi, geçerli vize vs.)

Son 3 yıldır çalışıyor iseniz: Çalışma süresini, hangi pozisyonda çalıştığınızı, maaşınızı belirten, iş yerinizden alacağınız ayrıtılı , yeni tarihli bir yazı  ve maaş bordrosu. Serbest çalışan iseniz; gelir, faaliyet belgesi, iş ruhsatı, sözleşmeler vs.

Sabıka kayıdı: Suç kaydınızın olup olmadığını gösteren belge . Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız: http://www.cic.gc.ca/english/information/security/police-cert/ .

Öğrenim süreleri boyunca ailelerinin refakatinde olmayacak olan 18 yaşından küçüklerin:

 • Yalnız başına seyahet edecekler için , talimatlara bakınız, Guide IMM 5269
 • Eksiksiz doldurulmuş noter tasdikli muvafakatname  formu, IMM 5646
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, ebeveynlerin ve Kanada’da sizi davet eden ya da size vasi olacak kişinin kimlik belgelerinin kopyasını temin etmeleri zorunludur.      

İran’da ikamet edenler için: VAC aracılığıyla yapılan başvurularda pasaportunuzun kimlik bilgilerinizi içeren sayfa dahil vizeli  ve mühürlü sayfaların tamamının fotokopisini sununuz  Aslını  ne zaman tarafımıza vereceğiniz size ayrıyeten haber verilecektir.İran’da ikamet edenler için ayrıca mesaja bakınız.

Vatandaşı olmadığınız ülkede başvuru yapanlar için halihazırda başvuru yaptığınız ülkedeki ikamet ettiğinizi veya geçerli olan yasal statünüzü gösteren evrak.

Yukarıda istenen belgeler dışında öğrenim planlarınızı destekleyici olduğunu düşündüğünüz ilave belgeri  de sunabilirsiniz.

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.