ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

İngiltere Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / ÜLKE DETAY / İngiltere

İngiltere

 

İngiltere vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Birleşik Krallık Schengen sistemi içinde yer almaması sebebiyle İngiltere’ye seyahat edecek T.C. pasaport hamillerinin pasaport türüne bakılmaksızın, İngiltere Devleti tarafından Türk vatandaşlarının girişlerinde İngiltere vize prosedürüne tabi edildiklerini bilmeleri gerekir. Ancak T.C. Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

 

İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarma yaparak seyahat eden kişiler, İngiltere transit vize uygulamasına dahildirler. Buna göre, İngiltere üzerinden aktarmalı seyahat edecek kişilerin gidilecek ülkeye (onward flight) 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması, belirli koşulları sağlamaları durumunda, transit vizeden muaf olacaklarını (transit without visa concession) bilmeleri gereklidir. Bu belli koşullar; Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya A.B.D. seyahat etmeleri, giriş izni veren geçerli vizelerinin olması ve giriş yapılmasından bu yana 6 aydan daha az bir sürenin geçmiş olmasıdır. Ve ya Kanada, A.B.D. , A.B. ülkelerine ait sürekli oturum iznine sahip olmalarıdır.

 

İngiltere’ye kısa süreli vize başvuruları için vize işlemleri İngiltere Konsolosluğu’na şahsen kabul edilmemektedir. İngiltere Konsolosluğu vize müracaatlarını, yetkilendirmiş olduğu kurumlar aracılığıyla işleme almaktadır.

 

İngiltere seyahat planı olan kişiler, İngiltere vize işlem başvurularını seyahatlerinin 3 ay öncesine kadar yapma imkanları bulunmaktadır.

İngiltere vizesi için başvurular, seyahat amacına göre; İngiltere Turistik Vize, İngiltere Ticari Vize, İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İngiltere Öğrenci Vizesi, İngiltere Tıbbi Amaçlı Vize, İngiltere Transit Vize kategorilerinden biri ile değerlendirmeye alınır.

 

İngiltere turistik vize, İngiltere ticari vize, İngiltere aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi ve diğer İngiltere vize kategorileri için bu web sitesinin konu ile ilgili olan butonlarını kullanabilir, gerekli evrakların listesine, vize işlemleri hakkında ayrıntılı bilgilere bu başlıklar altından ulaşabilirsiniz.

 

Önemli Notlar: 

 

1-İngiltere vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İngiltere Konsolosluğu'nun inisiyatifi altındadır.

 

2-İngiltere Konsolosluğu'nun biyometrik parmak izi uygulaması her başvuruda verilmesi gerekmektedir.Daha önce parmak izi vermiş olması herhangi bir muafiyet hakkı vermemektedir. 

 

3-İngiltere vizesini alabilmeniz için banka hesap dökümünüzde denge olması gerekmektedir. Son hafta yatırılan yüksek miktardaki bakiyeden dolayı olumsuz cevap alabilirsiniz.

 

4-İngiltere vizesine başvuran kişi herhangi bir düzenli işi olduğunu belirten evrakları belgelemek zorundadır.

 

Detaylı Bilgi İçin Lütfen Müşteri Temsilciniz İle İletişime Geçiniz

 
LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Konsolosluk Bilgileri

İNGİLTERE İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

İngiltere Konsolosluğu İstanbul İletişim

Adres: Meşrutiyet Caddesi, No:34 Tepebaşı – Beyoğlu / İSTANBUL
Telefon: (212) 3346400
Faks: (212) 3346401
Resmi Web Sitesihttps://www.gov.uk/check-uk-visa/y/turkey
Çalışma Saatleri:
Pazartesi, Cuma: 08.30 – 13.00 / 14.00 – 16.45


İngiltere Konsolosluğu İstanbul Tatil Günleri,

Yeni Yıl 1 Ocak
İyi Cuma Her yıl değişiyor
Paskalya Her yıl değişiyor
Mayıs Günü Bayramı 6 Mayıs
Altın Jübile Bayramı 3 Haziran
İlkbahar Bayramı 4 Haziran
Yaz Bayramı 26 Ağustos
Noel 25-26 Aralık

1 Ocak       - Yeni Yıl
İyi Cuma - Her yıl değişiyor
Paskalya - Her yıl değişiyor
6 Mayıs       - Mayıs Günü Bayramı
3 Haziran     - Altın Jübile Bayramı
4 Haziran     - İlkbahar Bayramı
26 Ağustos  - Yaz Bayramı
25-26 Aralık - Noel