ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Avusturya Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / ÜLKE DETAY / Avusturya

Avusturya

 

AVUSTURYA vize işlemlerine ilişkin bilgilendirme

 

Ziyaret edilmekte olan bu web sitesi, Avusturya vizesi için başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımızın, aşama aşama Avusturya vizelerini nasıl alabileceği konusunda hazırlanmış bilgileri içermektedir.

  

''Avusturya vize işlemleri'' altında ki ''Avusturya Ticari Vize İşlemleri'' başlığının altında bulunmakta olan bölümler ise; Avusturya 'ya ticari bir gerekçe ile seyahat edecek vatandaşlarımızı ilgilendirmekte olan bilgilerden oluşan bölümdür. Bu bölüme giriş yapılması halinde Avusturya ticari vize başvuruları için hazırlanması gereken evrakların listesine, Avusturya Konsolosluğunun hazırlamış olduğu Avusturya Schengen vize başvuru formunun linkine, Avusturya Konsolosluğuna hitaben yazılacak vize talebinin belirtildiği dilekçe örneklerine ulaşılabilecektir.

 

''Avusturya vize işlemleri'' başlığını altında bulunan bir diğer başlık ise Avusturya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize işlemleri'' başlığıdır. Avusturya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi; Avusturya'da bulunan aile, akraba veya arkadaşı ile görüşecek vatandaşlarımızı ilgilendiren bir Avusturya Konsolosluğu vizesi kategorisidir. Avusturya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisini ise Avusturya'da ziyaret edilecek akrabalardan edilmesi gereken davetiye belgesi oluşturur. Avusturya vizesi için davetiye belgesini orijinal veya fotokopi olarak beyan edilmesi yeterlidir. Davetiye belgesine ek olarak hazırlanması gereken evrakların listesi ise ziyaret edilmekte olan web sitemizde mevcuttur. Ancak, Avusturya Konsolosluğu web sitemizde belirtilmekte olan evraklara ek olarak yeni evrak talebinde bulunabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılacak olması halinde ise web sitemizde belirtilmekte olan evraklara ek olarak yeni evraklar dahil olacaktır.

 

Aşağıda Önce Avusturya Turistik vize işlemleri ardından Avusturya ticari vize işlemleri ve Avusturya aile, akraba, arkadaş ziyareti vize işlemleri için hazırlanması gereken başvuru belgeleri ve Avusturya vize başvuru süreçleri hakkında bilgiler mevcuttur.

 

Avusturya vizesi için yapılacak başvurularda aşağıda belirtilen bilgilerin faydalı olacağını düşünüyoruz. Lütfen aşağıda belirtilen bilgileri göz önünde bulundurarak Avusturya vizesi işlemlerinizi gerçekleştiriniz ve söz konusu bilgileri Konsolosluk ve Avusturya vizesi işlemleri üzerine hizmet veren diğer kurumlardan mutlaka teyit ediniz.

 

 

Avusturya vize başvurularında nelere dikkat edilmeli

 

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu Avusturya vize başvurularını randevu alma koşuluyla kabul etmektedir.

 

25 Eylül 2014 ‘te çıkan yasa gereği Schengen vize başvuruları için başvuru sahibinin biometrik bilgilerini ibraz etmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeple Avusturya vize başvuruları sırasında başvuru sahibinin daha önce almış olduğu Schengen vizelerine ''VİS'' ibaresi düşülmemiş ise kişi biometrik bilgilerini ibraz etme durumundadır. Biometrik bilgi ibrazı; Avusturya vize başvurularında bulunacak kişinin parmak izi, elektronik imzası ve fotoğraf çekimi gibi bilgileri içermektedir.

 

Avusturya vizesi alabilmek için hangi şartlara sahip olunması gerekir!

 

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu almış olmanız ve süresinin seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren minimum 3 ay geçerli olmalıdır. Geçerli Pasaport ve Eski Pasaport Asılları ile işlenmiş sayfalarının fotokopileri olmalıdır. (Pasaportlarınızın 1,2,3,4 , kimlik bilgilerinin bulunduğu son sayfası ve temdit sayfaları ile daha önce alınmış Schengen A.B.D ,İngiltere , İsviçre vizelerinin fotokopileri). Avusturya vizesi başvuruları için pasaportunuzda karşılıklı en az 2 adet boş vize basımı sayfası bulunmalıdır.

 

Pasaportunuzun 2.sayfasında bulunan imza kısmı (hamilinin imzası) pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalı olmalıdır.

 

Avusturya, Schengen anlaşmasına imza atmış ülkelerdendir. Almış olduğunuz Avusturya vizesi ile tüm Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Kırmızı (Diplomatik) pasaportlara Avusturya vizesine gerek yoktur vizesiz giriş yapılabilir.

 

10 yıldan eski pasaportlara Schengen ülkeleri vize vermemektedir.

 

12 yaş ve üstü tüm yolcularımızın bir kereye mahsus alınacak parmak izi için gelmeleri gerekmektedir. (12 yaş altı parmak izi alınmaz ama şahsen gelmeleri gereklidir) Alınan parmak izi tüm Schengen ülkelerinde 5 yıl süre boyunca geçerli olacak bir daha şahsen gelmelerine gerek olmayacaktır. Sadece Avusturya Konsolosluğunun istediği evrakları tarafımıza ulaştırmaları yeterlidir.

 

Avusturya Vize Başvuru Formu eksiksiz olarak doldurulmuş ve kesinlikle doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuru formunda 37 no’lu madde ve sayfanın sonundaki madde olmak üzere 2 adet imza bulunmalıdır. 18 yaşın altındaki çocukların Avusturya vizesi müracaatında Avusturya vize başvuru formlarını hem anne hem baba imzalamalıdır.

 

T.C. Kimlik Fotokopisi. Nüfus müdürlüğünden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

 

Avusturya vize başvurularında bulunacak yabancılar için: Türkiye’de geçerli oturum izni aslı ve kopyası. Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

 

Avusturya'a eş ile birlikte seyahat edilecekse evlenme cüzdanı fotokopisi, boşanmış ise boşanma ilanı ibraz edilmelidir.

 

2 Adet beyaz zemine çekilmiş, rötuşsuz 35x45 mm ölçülerinde biometrik fotoğraf . Pasaport ve eski vizelerde kullanılmamış olmalıdır.

 

Tüm Avrupa ülkelerini kapsayan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Yapılan sigorta talep ettiğiniz vize süresini kapsamalıdır. Seyahat sağlık sigortası kurumumuzdan temin edilebilirsiniz. (Seyahat sağlık sigortasının uzun süreli olması uzun süreli vize almanızı garantilemez)

 

Uzun süreli Avusturya vizesi alabilmek için daha önce Schengen alanına Schengen vizesi ile birden daha fazla kez giriş yapmanız ve kullanmış olduğunuz Schengen vizenizi doğru kullanmış olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bankanızda yüksek bakiyeli hesabınızın olması da alınan alınacak olan Avusturya vize süresine etkisi olmaktadır. Avusturya Konsolosluğu tüm bu verilerinizin iyi olmasına rağmen yine de uzun süreli Avusturya vizesi talebinizi onaylamayabilecektir. Avusturya vize başvuruları, yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi Tamamen konsolosluğun inisiyatifin de olacağı unutulmamalıdır.

 

Ülkeye yapılacak seyahatin masraflarını çalıştığınız şirket ya da eğer herhangi bir geliriniz yok ise size geliri olan 1. Derecede aile yakınınız sponsor olabilir. Masrafları karşılayacak kişinin veya şirketin  banka hesap cüzdanı; son üç aylık hareketleri içeren güncel hesap cüzdanı veya son üç aylık hareketleri içeren banka yetkilisi tarafından kaşeli imzalı hesap ekstresi gereklidir. İmzayı atan banka yetkilisinin imza sirkülerinin fotokopisini mutlaka olmalıdır. (Başvuru sahibinin ya da tüm masrafları karşılayacak sponsorun Avusturya'da kalacağı süre boyunca masraflarını karşılayacak en az 4000 TL tutarı gösteren bir

 

Uçak bileti rezervasyonlarının fotokopileri. Araç ile gidilecekse: araç ruhsatı, uluslararası ehliyet, yeşil sigorta, şoförün geçerli vizesi, araç kiralama sözleşmesi, seyahat ile ilgili yazı. Eğer birden fazla ülkeye seyahat edilecek ise ara geçişleri gösteren tren, otobüs, araç kiralama ya da uçak biletleri fotokopileri.

 

Otel rezervasyonu fotokopileri. Tüm seyahat süresini kapsayan, otel ismi ve iletişim bilgileri ile yolcu isimlerini gösteren, onaylı otel rezervasyonu veya konaklamanın nerede gerçekleşeceğini gösteren belge. Diğer Schengen ülkelerine de ziyaret edilecekse seyahat programı ve tüm otel rezervasyonlarının fotokopisi eklenmelidir.

 

 

Detaylı Bilgi İçin Lütfen Müşteri Temsilciniz İle İletişime Geçiniz

 

 

 

 

 

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.