ANA SAYFA HAKKIMIZDA TÜM ÜLKELER SIKÇA SORULAN SORULAR HABERLER İLETİŞİM

Geçici Oturum Vizesi Gerekli Bilgiler

ANA SAYFA / Kanada / Geçici Oturum Vizesi

Geçici Oturum Vizesi

Geçici Oturma İzni (Ziyaretçi) Vizesi – Evrak Listesi

Bu evrak listesi online ya da Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla yapabileceğiniz başvurunuzu hazırlamanız esnasında size yardımcı olacak bilgiler içermektedir.

Başvuru formlarının eksiksiz doldurulmasına ve istenen evrakların tamamının başvuru formlarıyla birlikte sunulmasına dikkat ediniz.

Doğruluğundan emin olduğunuz bir elektronik posta adresi temin etmeniz, başvuru sürecinde gecikmeler olmasını engelleyecektir.

Vize başvurunuz sunduğunuz bilgiler doğrultusunda değerlendirilecektir.

Sunduğunuz belge ve bilgiler aşağıdaki hususları net olarak açıklamalıdır: 

 • Kanada’ya yapacağınız ziyaretin sebebi 
 • Ziyaretiniz süresince masraflarınızı karşılayabilecek finansal yeterliliğinizin olduğu 
 • Size verilmesi öngörülen vizenin süre bitiminde ülkenize geri dönmenizi gerektirecek bağlarınızın kanıtı 

İngilizce veya Fransızca olmayan belgeleri yeminli tercüman tarafından onaylanmış suretleriyle birlikte sunmanız gerekmektedir. 

Not: Yalan beyanda bulunulması veya sahte evrak sunulması durumunda başvuru otomatik olarak reddedilecektir. Bu durum sonucunda kanuni işlem başlatılma olasılığı da bulunmaktadır.

 

Başvurunuzla birlikte sunulması önerilen belgeler 

Seyahatiniz süresince masraflarınızın karşılanacağına dair istenen evraklar: 

 • Son 6 aylık banka dökümü veya banka hesap cüzdanı 
 • Varlıklarınız ve/veya diğer gelirlerinizi gösteren belgeler (tapu, araç ruhsatı, kira geliri, yatırımlarınız vs…) 
 • Eğer masraflarınız Kanada dışında ikamet eden/faaliyet gösteren bir kişi/kurum tarafindan karşılanacak ise: durumu izah eden detaylı bir dilekce, masraflarınızın tarafından karşılanacağını garanti eden garantör kişinin veya kurumun ilgili dilekçesi ve belgeleri (Çalısma belgesi, banka hesap dökümü, tapu vs…) 
 • Eğer masraflarınız sizi Kanada’ya davet eden kişi tarafından karşılanacak ise: bu kişinin çalışma belgesi, banka hesap dökümü, ve Kanada Gelirler Müdürlüğü`nden verilen en son Notice of Assessment belgesi veya T4 belgesi; Kanada’daki statüsünü gösteren evrak kopyası (kimlik, pasaport, göçmenlik kartı veya geçerli öğrenci /çalışma izni) 

İş durumunuza dair evraklar: 

 • İşyerinizden alınacak, çalışma sürenizin, görev tanımınızın, maaşınızın belirtildiği dilekçe,  güncel maaş bordrolarınız ve işvereniniz tarafından verilecek seyahat izin belgesi 
 • Emekli iseniz: emekli maaş banka cüzdanı ve birikimlerinizi gösteren belgeler 
 • İşyeri sahibi iseniz: ticaret odası kaydı, sicil gazetesi örneği, vergi levhası, gelirinizi beyan eden evraklar, iş faaliyetlerinize ilişkin belgeler (sözleşmeler vs…) 
 • Öğrenci iseniz: öğrenci işlerinden öğrenci olduğunuzu tasdik eden, okul numaranızı, bölümünüzü, eğitim yılınızı içeren belge ve güncel transkript 

Geçerli bir öğrenci vizesine sahip olup Kanada’ya dönmek ve eğitimine devam etmek isteyenler :  

 • Kanada’daki eğitim kurumunuzdan alacağınız öğrenci belgesi ve yeni tarihli not dökümü. (transkript) 

Geçerli bir çalışma iznine sahip olup Kanada’ya dönmek ve çalışmaya devam etmek isteyenler: 

 • Kanada’daki işvereninizden alacağınız, hala aynı kurumda çalışmakta olduğunuzu ve beklenen çalışma sürenizi belirten mektup. 

Kanada’ya iş seyahati yapmak isteyenler için: 

 • Çalıştığınız firma veya kurumdan Kanada’daki firmaya yapacağınız ziyaretin nedenlerini açıklayan bir görevlendirme yazısı 
 • Kanada’da bulunan firmanın veya kurumun sizi davet etme nedenlerini içeren davet mektubu    

Kanada’ya sizi davet eden kişiden istenen evraklar: 

 • Aranızdaki akrabalık bağını ispatlayan evrak (vukuatlı aile nüfus örneği) 
 • Sizi davet eden kişi tarafından yazılmış, aranızdaki bağı açıklayan detaylı davet yazısı; bu kişinin Kanada’daki statüsünü gösteren evrak kopyası (kimlik, pasaport, göçmenlik kartı veya geçerli öğrenci /çalışma izni)  

18 yaşından küçük,  ebeveynleri olmadan veya tek bir ebeveyn ile seyahat edecek kişiler için: 

 • İngilizce bilgiler için linke tıklayınız: Instruction Guide [IMM 5256]. Bu bilgileri Fransızca okumak için linke tıklayınız: Guide d'instructions (IMM 5256)  
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, vize başvurusu yapan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi, her iki ebeveynin de pasaport (ya da nüfus cüzdanı) kopyaları 
 • Kanada’ya davet eden kişinin pasaport ve kimlik kopyaları, elektronik posta adresi ve Kanada’daki ikametgah adresi 

Pasaport: 

 • İran’da ikamet edenler için: Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda pasaportunuzun kimlik bilgilerinizi içeren sayfa dahil vizeli ve mühürlü sayfalarının tamamının fotokopisini sununuz. Aslını ne zaman tarafımıza vereceğiniz  size ayrıyeten  bildirilecektir. İran’da ikamet eden başvuru sahipleriyle ilgili bilgileri İngilizce ya da Fransızca olarak okuyabilirsiniz). 

Basvuru yaptigi esnada vatandasi olmadigi bir ulkede bulunan kisiler icin: 

 • Bu ulkede ikamet ettiginizi veya gecerli olan yasal statunuzu gosteren evrak. 

Yukarıda belirtilen evraklar dışında sunmak istediğiniz başka evraklarınız varsa bunları başvurunuz ile birlikte  sunabilirsiniz. Daha önceki seyahatlerinizi görebilmemiz için önceki pasaport(lar)unuzu sunmanızı tavsiye ederiz.   

 

LÜTFEN DİKKAT!

* Lütfen evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce sağ üst tarafta bulunan iletişim bilgilerini kullanıp size en yakın ofisimizi arayarak ya da iletişim sayfasında bulunan formu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.

* Schengen vizesi alımında pasaportunuzda en son aldığınız schengen vizesinde VİS ibaresi olup olmadığını vize uzmanımıza belirtiniz.VİS ibaresi yok ise parmak izine gelmeniz gerekmektedir.

* Vize uzmanlarımız, yapmak istediğiniz seyahatin amacına uygun, güncel evrak listesi konusunda size bilgi maili gönderecektir.

* Vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gereken Vize Başvuru Formu ve Vize Talep Dilekçesi gibi belgeler konusunda vize uzmanlarımızdan yardım isteyiniz.

* Seyahat amacınıza uygun vize başvuru evraklarını temin edip tarafımıza ulaştırınız.

* Vize uzmanlarımız vize başvurunuzu gerçekleştirip, gerekli durumlarda (Biyometri İşlemi gibi) randevunuzu alarak sizi bilgilendirecek ve işlemleriniz esnasında size eşlik edecektir.

* Seyahatinize ilişkin uçak bileti , otel ve diğer hizmetler gibi konularda lütfen seyahat uzmanlarımızdan destek talep ediniz.

* Vize başvuru süreciniz başından sonuna kadar uzmanlarımız tarafından takip edilip sonuç konusunda sizinle iletişim kurulacaktır.

* Vize başvurunuz tamamlandığında vize uzmanlarımız sizinle iletişim kurup evraklarınızı talep ettiğiniz şekilde (kargo, kurye ya da doğrudan) tarafınıza teslim edilmesini sağlayacaktır.

* Tüm soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.